O NAS

Firma STALECH jest kontynuatorem działalności Zakładu Kotlarskiego "Biel". STALECH świadczy usługi instalacji c.o., instalacji kotłów węglowych i gazowych a także konserwacji i napraw kotłów węglowych. Zakres działalności obejmuje montaż kompletnych instalacji C.O. 



HISTORIA ZAKŁADU KOTLARSKIEGO

Zakład kotlarski założył w 1984r. inż. Eligiusz Biel. W swej działalności wykorzystał wiedzę zdobytą w czasie studiów na AGH w Krakowie, na Wydziale Metalurgicznym o specjalności Metaloznawstwo oraz 30-letnią praktyką w Hucie Batory i Przemyśle metalowym. Firma rozpoczęła produkcję kotłów gazowych, a w miarę wzrostu cen gazu również kotłów węglowych. Rozszerzając asortyment w latach osiemdziesiątych wyprodukowano kocioł z dolnym spalaniem i nadmuchem, który wykazał bardzo dobre spalanie i niską emisję szkodliwych pyłów i gazów.

 

W 1993r. powstała myśl rozpracowania kotłów bezdymnego spalania sterowanych elektronicznie do spalania węgla pod przewodnictwem Profesora Zygfryda Nowaka z Głównego Instytutu Górnictwa.

 

Celem grupy było przeprowadzenie ankietyzacji na temat ogrzewania w ponad 100 domkach jednorodzinnych, na terenie dzielnic Halemba i Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Badania wykazały iż domy te w pierwszych latach dziewięćdziesiątych ogrzewane były starymi kotłami węglowymi lub gazowymi, które ze względu na rosnące ceny gazu były prawie nie eksploatowane. Coraz większa ilość domów opalana była starymi kotłami węglowymi o bardzo niskiej sprawności ~ 45% i wysokiej emisyjności pyłów i gazów jak: SO2 i CO, oraz innych szkodliwych związków.



PIERWSZY PROTOTYP

W 1996r. wykonano pierwszy w Polsce prototyp kotła retortowego z podajnikiem sterowanego elektronicznie w Zakładzie Kotlarskim inż. Eligiusza Biela w Rudzie Śląskiej.

W maju 1996r. przeszedł on badania i atestację w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Kocioł uzyskał bardzo dobre wyniki sprawności i kilkakrotnie mniejszą emisję pyłów i szkodliwych związków chemicznych od dopuszczalnych (Opis Trybuna Górnicza nr 27 z dnia 11 lipca 1996r. i nr 30 z dnia 1 sierpnia 1996r), Prototyp kotła Eco-Plus który po 15 latach pracy znajduje się jako eksponat w naszym Salonie Sprzedaży przy ulicy Bielszowickiej 110 w Rudzie Śląskiej.

We wrześniu 1996r. przekazano technologie z dokumentacją i kompletne paleniska retortowe firmie Hef w Lublińcu i wspólnie wystawiono taki kocioł na wystawie ECODOM97 wraz z ECO-Energetyką na Międzynarodowych Targach w Katowicach, gdzie uzyskał I Miejsce i został odznaczony medalem.



PRODUKCJA

Od tego czasu rozpoczął się rozwój produkcji przez wyżej wymienione firmy, a w następnym roku przez firmę: Wyrób Kotłów Jaworzno - Edward Patyk. W 2000r. udostępniono technologie wyżej wymienionych kotłów firmie Malejka w Tychach oraz firmie Szombara w Łaziskach Górnych. Wymienione firmy w latach 2003 - 2004 brały udział w Programie niskiej emisji w Tychach gdzie zamontowano ponad 2000 kotłów oraz w wielu miastach i gminach które wprowadziły program PONE.

Od tego czasu nastąpił rozwój kotłów z podajnikiem i dzisiaj produkowane są przez różne firmy w Polsce. Obecnie kotły te pracują w całej Polsce dając najniższe koszty centralnego ogrzewania i ogrzewania ciepłej wody użytkowej, obniżając w znakomity sposób emisję pyłów i szkodliwych związków.

Dlatego coraz więcej miast i gmin przystępuje do programu niskiej emisji (PONE) i jest refundowanych w ponad 50% przez Wojewódzkie Ośrodki Ochrony Środowiska i Bank Ochrony Środowiska.

Kotły Eco-Plus oprócz obniżenia kilkakrotnie emisji dają najniższe koszty ogrzewania 2 krotnie do gazu i 3 krotnie do oleju, a do prądu nawet 4 krotnie, co powoduje coraz większe zainteresowanie wyżej wymienionymi kotłami.